Hizmet Sözleşmesi

Güncellenme Tarihi: 20 Temmuz 2016

1: TARAFLAR

1.1: Bu hizmet sözleşmesi; hizmetler bölümünde belirtilen tüm paket, ürün ve hizmetleri (Hizmetler, olarak anılacaktır.) sağlayan İLGİ HOST ile aralarında alışveriş eylemi gerçekleştirilen mevcut müşteri ve/veya yeni üye kaydı oluşturan kişiler ya da kurumlarla (Müşteri, olarak anılacaktır.) İLGİNET'e ait olan www.ilgihost.com URL adresinde faaliyet gösteren internet sitesinin (İLGİ HOST; İLGİNET, olarak anılacaktır.) kullanımı ve bu site üzerinden yapılan tüm işlemlerde; aşağıda belirtilen madde ve koşulların kabulü ile imza altına alınmış sayılacaktır.

1.2: Taraflar, iş bu hizmet sözleşmesi üzerinde yazılı bilgilerin doğruluğunu baştan beyan, kabul ve taahhüt ederler.


2: KONUSU

2.1: İş bu hizmet sözleşmesi Müşteri tarafından site üzerindeki işlemlerinde, siparişlerinde, gönderdiği mesajlarında kayıt işleminde vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda yapmaya ve yapmamaya izni olan bölümleri, siparişlerinde tercihleri uyarınca alacağı hizmetler karşılığında İLGİNET'e ödeyeceği ücretleri düzenleyecektir. Bu hizmet ve işlem açıklamaları aşağıdaki gibidir.

2.2: Üyelik bilgileri Müşteri tarafından sistemimize üye/kayıt olurken girdiği bilgilerdir ve bu bilgiler yapılan işlemlerde esas alınır. Müşteri, üyelik sistemi içerisinde vermiş olduğu bilgileri istediği zaman düzenleme ve güncelleme hakkına sahiptir fakat iş bu hizmet sözleşmesi üzerinde yazılı kayıtlı bilgilerin doğruluğunu her koşulda beyan, kabul ve taahhüt eder.


3: SORUMLULUKLAR

3.1: İLGİNET, Sağladığı Hosting, Alan adı, Ssl sertifikası, Ip adresi hizmetleri kapsamında müşteri'nin talebi üzerine sipariş olarak ilettiği hizmetleri sağlamakla hükümlüdür.

3.2: İLGİNET, müşteri talebine istinaden üçüncü taraf yazılım, güvenlik sertifikası, alt yapı v.b konularda oluşabilecek firma kaynaklı sorunlarda destek vermemektedir.

3.3: Ücretsiz web sitesi kurma platformlarında (Wix, Weebly, Site123, Webnode, Strikingly, Jimdo, Mozello, SimpleSite) oluşturulan web sitelerinde ve bu sitelerde yaşanan firma kaynaklı sorunlarda İLGİNET sorumluluk kabul etmemektedir.

3.4: Müşteri, yukarıda belirtilen hizmet sağlayıcıları için İLGİNET'in sadece Alan adı hizmeti kapsamında DNS kayıtları için hizmet vermekte olduğunu, belirtilen firmalardan doğacak sorunların İLGİNET'in sorumluluğunda olmadığını kabul eder.

3.5: Siparişin kabulü mesajı; ile İLGİNET ilgili ücreti tahsil ettiğini onaylar ve söz konusu siparişte belirtilen hizmeti vereceğini taahhüt eder. Ancak Müşteri'ye hizmet vermeye devam edip etmemek İLGİNET'in tasarrufundadır. Yani; İLGİNET, verdiği hizmeti dilediği zaman tek taraflı sonlandırma hakkına sahiptir. Eğer İLGİNET, sözleşmeyi tek taraflı fesh edip hizmeti sonlandırırsa Müşteri'ye kalan süresince kullanılmayan bedelini geri iade eder.

3.6: Ödeme şekli, KDV farkları sipariş sırasında çıkartılacak toplam miktar ile belirtilerek müşterinin aylık veya yıllık ödeme tercihlerine göre ödemesi gereken ücretler İLGİNET tarafından bildirilecektir.

3.7: Sipariş kabulü ve işlemlerin onaylanmasından sonra İLGİNET, Müşteri sipariş detayında bulunan hizmete ilişkin kontrol panel, FTP, SQL ve e-mail kullanıcı adları ve şifrelerini Müşteri'ye iletecek ve hizmet başlamış olacaktır. İlgili hesapların ve şifrelerin sorumluğu Müşteri'nin sorumluluğunda olup bu konulardan doğabilecek zarar ve ziyandan Müşteri sorumlu olacaktır.

3.8: Müşteri aldığı hizmet dahilinde İLGİNET tarafından aldığı beyan ve uyarılara uyacağını taahhüt eder. Müşteri, hosting (barındırma) hesabından faydalanırken İLGİNET tarafından yayınlanan her türlü ihtar ya da bildirime uymayı beyan, kabul ve taahhüt eder. Müşteri, almış olduğu bulundurma hizmetinde kendisine ücretsiz ve sınırsız olarak verilen hizmetleri yine ücretli ya da ücretsiz ve/veya sınırlı ya da sınırsız olarak üçüncü kişilere dağıtamaz, satamaz.

3.9: Müşteri, hizmet dahilinde sahip olduğu yazılım ve programları kullanarak erişim hakkı bulunmayan dosya veya programlara erişmemeyi, bu tarz bir sorundan dolayı herhangi bir problem yaratmamayı, oluşabilecek sorun ve problemlerde zararı karşılamayı taahhüt eder.

3.10: İLGİNET, Müşterisi'nin yaptığı/yapabileceği olası hatalardan, elektronik saldırı, istenmeyen posta (Spam), T.C kanunlarına aykırı yayın, genel ahlaka aykırı yayın ve içeriklerden sorumlu değildir. Ayrıca İLGİNET bu sebeplerden oluşacak kayıplardan sorumlu olmadığı gibi, kendi olası zararlarını müşteriden talep etme hakkını saklı tutar. Müşteri, bilerek veya bilmeden yapılan ve daha önce bu sözleşmede belirtilen uygunsuz davranışlardan kaynaklanan zararları karşılamayı peşinen kabul ve taahüt eder. İLGİNET belirtilen bu gibi durumlarda her türlü hukuki hakkını saklı tutar. İLGİNET bu gibi illegal (Bilerek veya bilmeyerek) davranışlarda bulunan Müşteri'nin hesabını geri ödeme yapmaksızın kapatma, durdurma, silme hakkını kendinde saklı tutar.

3.11: Müşteri, hizmeti dahilinde barındırdığı tüm dosya, döküman ve programlardan, web sitesi ve e-mail hizmetleri ile kullanacağı, faydalanacağı tüm işlemlerden kendisi sorumlu olduğunu, söz konusu veri, bilgi ve beyanların yasalara aykırılığından doğabilecek tüm hukuki ve cezai sorumluluğu kendisinin alacağını kabul ve taahhüt eder. İş bu konuda doğabilecek sorunlardan İLGİ NET'e herhangi bir kusur iletilemez. İLGİNET sayfaları gönderilmeden önce gözden geçirmez, doğrulamaz, ciro etmez veya kullanıcı tarafından yapılmış sayfalar için herhangi bir şekilde bir sorumluluk almaz. İLGİNET kullanıcı hesaplarını bu ana hatları ihlal ettiği için ya da başka bir sebeple ayrıca İLGİ NET'in kendi veya kullanıcılarından her hangi birinin işine zararlı olduğuna inandığı için fesh edebilir. İLGİNET, hukuka aykırı gördüğü uygulamaları, eylemleri öğrendiği andan itibaren Müşteri'ye haber vermeden sunucularda olan dosyaları ve Müşteri hesabı da dahil silme hakkına sahiptir.

3.12: İLGİNET, sağladığı hizmet içerisinde bulunan Müşteri verilerinin hatalı kullanımlarından, veri içeriklerinden, e-mail ile kullanılan tüm verilerden doğabilecek hiç bir maddi ya da manevi zararlardan sorumlu tutulamaz. İLGİNET, olası sistemsel bir sorundan doğacak veri kaybından sorumlu değildir. Bu verilerin yedekleme ve saklama yükümlükleri Müşteri'ye aittir. Verilerin yedeklenmesi sözleşme metninde aksi belirtilmediği sürece Müşteri'nin sorumluluğundadır.

3.13: İLGİNET'in zaman zaman vermiş olduğu hediye, deneme, sponsorluk gibi hosting promosyonlarında ayrıca teknik destek garantisi vermemektedir. Aynı şekilde İLGİ NET, Müşteri'ye özel olarak ücretsiz yedekleme hizmeti de sağlamayıp, her hangi bir veri kaybından sorumlu da değildir. Müşteri'ler tarafımızdan ayrıca yedekleme servis hizmeti satın almadılar ise bireysel olarak hesap ve kullanıcı verilerini yedeklemekten kendileri sorumludurlar.

3.14: İLGİNET, VPS, VDS ve kiralık sunucu hizmetlerinde ücretsiz verilen panel lisanslarını "Bir" yıl ücretsiz sağlamaktadır. "Bir yılı aşkın kullanımlarda panel lisansları ayrıca ücretlendirilmektedir.

3.15: İLGİNET, sunmuş olduğu sponsorluklarda kullanıcı, ilk 3 gün içinde, kendisine iletilen "İlgiHost" logosunu websitesinin ana sayafasında açıkça net görülen bir yerde, link çıkışı ile yayınlamayı talep ve kabul etmiş sayılır. Talep edilen işlemler gerçekleşmediği taktirde sponsorluk sonlandırılır.

3.16: İLGİNET, Müşteri tarafından sipariş verilmiş ve ödemesi sorunsuz olarak gerçekleştirilmiş, alan adı tescil işlemlerini yürütecektir. Tescil edilen ve sipariş ile kabul edilen tescil talebi ile ücreti ödenen alan adının sahibi Müşteri'dir. İLGİ NET bu konuda Müşteri'nin talepleri doğrultusunda alan adı üzerinde işlem yapabilecektir. Müşteri, tarafından talep edilen alan adı; düzenleme, değişikliği ve transfer işlemleri mümkün olan en kısa sürede yapılır.

3.17: İLGİNET, bünyesindeki Müşteri sitelerinin, sunucularına; yorucu, zarar verici etki yaptığını tespit ederse, hizmet sunmayı durdurma hakkını saklı tutar.

3.18: İLGİNET sunucularında, alt bayi Müşteri'lerinin deneme hesabı tarzı uygulamalar yapması kesinlikle yasaktır.

3.19: İLGİNET üzerinden satın alınan her hangi bir hizmetin, ücretli ya da ücretsiz dağıtılması, kopyalanması yasaktır.

3.20: İLGİNET Türkiye sunucularında, yasal olmayan her türlü içerik ve dosyalar bulundurmak kesinlikle yasaktır.


4: SÜRE

4.1: İş bu sözleşme sipariş ve ödeme işlemlerinin internet ortamından İLGİNET'e iletilmesi ile birlikte tarafların belirtilen hak ve yükümlülükleri başlar.

4.2: Sözleşme süresi Müşteri'nin ilgili hizmet için sipariş sırasında seçmiş olduğu ödeme periyodu kadardır.

4.3: Müşteri, sözleşmenin sona ermesine 10 iş günü kala sözleşmesini sonlandıracağı hakkında İLGİ NET'e ihtarda bulunmaz ise (İLGİNET ücrette değişiklik yapma hakkını kendinde saklı tutar.) Müşteri sözleşmesi aynı şart ve hükümler altında ve süresince yenilenir.


5: ÜCRET

5.1: İş bu sözleşmede belirtilen hizmetler karşılığı olarak ödenecek ücret sipariş işlemi sırasında belirtilen miktar kadardır. Belirtilen ücretlere KDV sonradan dahil ederek hesaplanır ve Müşteri'ye gösterilerek tahsilat gerçekleşir. CPU ve RAM kullanımı limitler dahilindedir. Limit aşımı durumunda Müşteri ayrıca faturalandırılır.

5.2: İLGİNET önceden haber vermeksizin fiyatlar ve tarifeler üzerinde ileriye dönük olarak değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Müşteri, iş bu değişiklikler konusunda oluşabilecek değişiklikleri peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder.

5.3: Ücret fatura tarihindeki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası efektif satış kuru üzerinden Türk Lirası'na çevrilerek hesaplanır ve ödenir.

5.4: Ücret, fatura kesim tarihinden itibaren 5 (Beş) iş günü sonuna kadar, sipariş işlemi sırasında kredi kartı ile ödeme talimatı var ise; kredi kartı hesabından, kredi kartı ile ödeme talimatı yok ise; Müşteri iletişim adresinde belirtilen banka hesap numaralarına veya İLGİ NET'e elden ödenmekle yükümlüdür.

5.5: Ödemenin gecikmesi durumunda İLGİ NET kur farkı faturası kesme hakkını kendinde saklı tutar.

5.6: İLGİNET, Müşteri ödeme işlemini tamamlayıncaya kadar ilgili hizmeti kapatma, açma, iptal hakkına sahiptir. Ödemesi yapılmamış hiç bir hizmetten hak talep edilemez.


6: ASKIYA ALINMA

6.1: Ödeme konusunda problem yaşanması, kredi kartı ile ödeme talimatı olan Müşteri'lerde provizyon sorunları veya hüküm ve yükümlülükler ile ilgili maddelerden dolayı İLGİNET, Müşteri'ye verilen hizmetlerin tümünü, e-posta, web, FTP hesaplarının tamamını durdurma hakkını saklı tutar.

6.2: Bu durumun devam süresince Müşteri adına e-posta, web, FTP erişimleri yapılamaz ve e-posta hesapları bloke edilerek gelen e-postalar geri çevrilir.

6.3: İLGİNET, sağladığı limitli-limitsiz hosting hizmetlerinde, barındırma alanını depolama, pinterest odaklı olarak kullanımı tesbit ettiğinde Müşteri'ye bilgi vermeden hizmeti askıya alma hakkına sahiptir.


7: FESİH

7.1: Müşteri'nin, iş bu hizmet sözleşmesindeki her hangi bir maddeye aykırı davrandığı, anlaşma sorumluluklarını ve taahhütlerini yerine getirmediği ve/veya sözleşmenin ön yüzünde beyan ettiği bilgilerin doğru olmadığının tespiti halinde, yukarıda belirtilen sözleşmeyi askıya alma halinin 7 günden fazla devam etmesi ile, İLGİNET hiç bir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetme karar ve hakkına sahiptir.

7.2: Madde 7.1'de belirtilen şekilde gerçekleşecek fesih sonrasında; Müşteri, kalan süreye bakılmaksızın ödemiş olduğu son sözleşme ücretini geri isteyemeyeceğini, fesih tarihinde yürürlükte olan emsal sözleşme bedelinin 5 katı ticari cezai tazminat ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

7.3: Müşteri, hiç bir gerekçe göstermeksizin sözleşme normal süre ile sona ermeden 10 gün önce yazılı olarak ihtar etmek şartı ile iş bu sözleşmeyi süresi sonunda feshetme hakkına sahiptir.

7.4: Sözleşmenin sona erme süresinden önce Müşteri tarafından fesih edilmesi halinde sözleşme sonuna kadar ödenecek olan ücretlerin 1/2'sini defaten ve peşin olarak ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.


8: İLETİŞİM ve BİLGİ ADRESLERİ

8.1: Müşteri, söz konusu sözleşmeden kaynaklanan her türlü tebligat için sipariş adresinde belirtilen posta adreslerini yasal ikametgah olarak kabul, beyan ve taahhüt eder.

8.2: Bu adreslere yapılan her türlü tebligat Müşteri'nin eline ulaşmasa bile tebliğ edilmiş kabul edilecektir. İş bu adreslere ait değişiklikler tarafımıza yazılı olarak bildirilmedikçe eski adresler geçerli sayılır.

8.3: İLGİNET, hizmet sözleşmesi gereği sözleşme süresi içinde Müşteri'ye tahsis ettiği elektronik posta adresine; mesaj, bilgi, yazı, ihtar, ödeme bildirimi, hesap hareket çizelgesi, hesap ekstresi gönderebilir. Müşteri, söz konusu elektronik iletilerin alınmadığı ya da kendisine ulaşmadığı iddiasında bulunamayacağı gibi, söz konusu iletilerin gönderildikleri tarihten 1 gün sonra yasal anlamda tebliğ etmiş sayılacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.


9: ÜCRETİN ÖDENMESİNDE TEMERRÜDE DÜŞÜLMESİ

9.1: Müşteri, aldığı hizmetlere karşılık başvuru tarihini takip eden 7 gün içinde ödeme gerçekleştirmediği takdirde temerrüde düşmüş sayılır. Bu durumda İLGİ NET, kur farkı faturası kesebileceği gibi dilerse fatura tarihinden itibaren aylık %5 gecikme faizi talep edebilir. Müşteri, bu gecikme faizi ve kur farkı faturasını ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

9.2: Müşteri, iş bu hizmet sözleşmesi üstünde doğan her tür alacak için İLGİNET'in dava ya da icra takibi açması halinde de aylık %5 gecikme faizi, bakiye borç miktarının %20'si kadar cezai şart, %10'u avukatlık ücreti ve diğer tüm yasal giderleri ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

9.3: Müşteri, iş bu hizmet sözleşmesi üstünde doğan alacaklarının tahsili için yasal mercilere ihtiyati haciz ve ihtiyati tedbir için başvurması halinde İLGİ NET'in teminatsız ihtiyati haciz ve ihtiyati tedbir kararı almaya yetkili olduğunu ancak buna rağmen mahkemelerce teminat istendiğinde, bankalardan alınacak teminat mektuplarından doğacak komisyon ve her türlü ücretin kendileri tarafından ödeneceğini ve bu konulara hiç bir itirazda bulunmayacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.


10: GERİ ÖDEME ve HİZMET İPTALİ

10.1: Müşteri, verdiği hosting siparişini hizmet sözleşmesi gereği 15 gün içinde koşulsuz, şartsız ve hiç bir sebep göstermeksizin iptal etme ve ödediği ücreti iade almayı talep edebilir. Bu talep doğrultusunda Müşteri'nin gerekçesi değerlendirilerek haklı durumunda, Müşteri'ye ödediği ücret 30 iş günü içerisinde geri ödenir. Alan adı kaydı, SSL güvenlik sertifikaları, sunucu ve diğer kurulum hizmet bedelleri, alınan lisans hizmetleri gibi iptali mümkün olmayan hizmet kalemleri geri ödenmez. Müşteri'nin siparişinde bu gibi hizmetler varsa belirlenen tutarlar düşülerek geri ödeme yapılır. Geri ödeme Müşteri hangi kanal ile ödeme yaptı ise aynı şekilde gerçekleştirilir. (Örn: Kredi kartı ile yapılan işlemler, işlem yapan karta geri ödenir gibi.)

10.2: Müşteri, aldığı hizmetlerden, 15 (On beş) gün boyunca İLGİ NET'in yüzde yüz kusuru ile mahrum kalırsa (Türk Telekomdan kaynaklanan kesintiler, doğal afetler ve mücbir sebepler hariç) geri ödeme hakkı talep edebilir. Bu talep doğrultusunda Müşteri'ye ödediği ücreti, hizmeti kullandığı aylar düşülerek 30 iş günü içerisinde geri ödenir. İLGİ NET'in kayıt ve tutanakları, varsa kusurların tespitinde kullanılacak tek belgedir. Dışarıdan, 3. şahıs veya kurumların belgeleri İLGİNET tarafından tanınmamaktadır.

10.3: Müşteri, sanal ya da gerçek ortamda haksız sebeplerle İLGİ NET'in imajını zedeleyecek yorum, konuşma, söz, slogan ve benzeri ithamlarda bulunursa aldığı hizmetin, kalan süresince geri ödemesiz; iptal edilmesi, silinmesi ayrıca bir daha hizmet verilmemesi hakkı İLGİ NET'de saklıdır.

10.4: Müşteri'nin satın aldığı hizmet herhangi bir nedenden ötürü saldırıya maruz kalıyor ve İLGİ NET üzerinden hizmet verilmesini zorlaştırıyor ya da imkansız kılıyor ise, İLGİ NET hizmeti iptal etme ve yapılan ödemeyi geri ödememe hatta uğradığı zararı talep etme hakkını saklı tutar.

10.5: İLGİNET, bazı hizmetlerini birleştirerek paket ürün, kampanya olarak sunabilir. Kampanyalı paket içerisinde ek “Alan adı kaydı, SSL, statik IP, canlı destek modülü, kurulum hizmeti, kampanyalı ürün içerisindeki verilen çeşitli hediyeler” sunulması durumunda, hizmet iade işleminde paket içerisinde sunulan alan adı kayıt hizmet bedeli, SSL serfitika bedeli, statik IP bedeli, canlı destek modülü bedeli, kurulum hizmet bedelleri, kampanyalı ürün içerisindeki verilen hediye bedelleri iade tutarına dahil değildir.

10.6: İLGİNET, sağladığı fiziki ve sanal sunucu hizmetlerinde, Müşteri tarafından; son ödeme gününe kadar ve dahil, ek olarak son ödeme tarihinden sonraki 12 saat süre ile, ödeme yapılmadığında; sunucu hizmetlerini durdurma, silme hakkını kendinde saklı tutar ve sonucunda doğabilecek herhangi zarar ziyan ve veri kayıplarından sorumlu olmadığını da iş bu sözleşme ile beyan eder.


11: ADİL KULLANIM HAKKI

11.1: Müşteriye, sağlanan "SINIRSIZ", "LİMİTSİZ" ibareli satışlar, satılan pakette kullanıcıya limit konulmayacağı anlamına gelmektedir. Ancak bu ibare Müşteri'nin limitsiz kaynak tüketebileceği anlamı taşımaz. Müşteri, kendisine sağlanan kaynakları limitsiz olsa dahi en fazla bulunduğu sunucu veya sistemin kapasitesinin fazla %5'i kadardır. Müşteri, aynı sunucu veya sistemde bulunan diğer kullanıcıların haklarını engellemeyecek şekilde kullanım yapabilir. Adil kullanım dışı bir durum belirlenirse İLGİ NET, hizmeti durdurma, iptal etme, silme ve hizmet vermeme hakkına sahiptir.

11.2: Adil Kullanım hakkının limitini ve ne kadar kullanılabilir olduğunu İLGİNET belirler. İLGİNET limitleri dilediği şekilde, dilediği zaman azaltma ve arttırma hakkına sahiptir.

11.3: Müşteri'ye sağlanan "LİMİTSİZ" ibareli hosting ve reseller servisler, hosting satışlarında her pakete ayrı dosya (Inode) limiti uygulanmaktadır. İLGİ NET limitleri dilediği şekilde, dilediği zaman azaltma ve arttırma hakkına sahiptir.


12: YETKİLİ MAHKEME ve İCRA DAİRELERİ

12.1: İş bu hizmet sözleşme üstünde bununla birlikte 12 madde ve alt başlıklardan ibaret olup, taraflarca okunup anlaşılarak imza altına alınmıştır, imza altına alınma, siparişin internet ortamında İLGİ NET'e gönderilmesi ve gerçekleşmiş olması ile kabul edilir. İLGİNET, gerek gördüğü takdirde yeni maddeler ve/veya alt başlıklar ekleyebilir, çıkartabilir ya da maddeler üzerinde değişiklik yapabilir. Müşteri, bu değişiklikleri önceden kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.

12.2: İş bu hizmet sözleşmesi üstünde uygulanması sırasında doğacak her türlü hukuki uyuşmazlıkların çözümünde meskun mahal, yerel mahkemeler ve icra daireleri etkin ve yetkindir.

Tüm kayıtlı kullanıcılarımız "Hizmet Sözleşmemizi" ve buna bağlı olarak "Hizmet Politikalarımızı" okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.